The number of female aspirants appeared in the exam is 5/4 times of the number of male aspirants. If 78% of female aspirants and 82.5% of male aspirants is not succeeded in the exam. Then, the percentage of aspirants who succeeded in the exam –
The number of female aspirants appeared in the exam is 5/4 times of the number of male aspirants. If 78% of female aspirants and 82.5% of male aspirants is not succeeded in the exam. Then, the percentage of aspirants who succeeded in the exam – Correct Answer 20%
Calculation:
Suppose the number of male aspirants who appeared in the exam is 4x and the number of female aspirants appeared in the exam is 5x.
Therefore, the total number of aspirants = (4x + 5x) = 9x
The number of female aspirants who succeeded in the exam = (100 – 78) % of 5x = 22% of 5x = 1.1x
The number of male aspirants who succeeded in the exam = (100 – 82.5) % of 4x = 17.50 % of 4x = 0.7x
∴ Total number of aspirants who succeeded in the exam = (1.1x + 0.7x) = 1.8x
So, the percentage of the aspirants who succeeded in the exam = × 100
⇒ (1.8x/9x) × 100
⇒ 20%