An aptitude exam is held every year and a lot of applicants apply for it. But only few appear for the exam, and very few are able to clear the exam. In 2017, only 45% of the applicants appeared for the exam, out of which only 40% cleared the exam. In 2018, only 60% of the applicants appeared for the exam, out of which only 35% cleared the exam. If the number of applications increased by 20% from 2017 to 2018, what is the percentage increase in the number of applicants that cleared the exam?
An aptitude exam is held every year and a lot of applicants apply for it. But only few appear for the exam, and very few are able to clear the exam. In 2017, only 45% of the applicants appeared for the exam, out of which only 40% cleared the exam. In 2018, only 60% of the applicants appeared for the exam, out of which only 35% cleared the exam. If the number of applications increased by 20% from 2017 to 2018, what is the percentage increase in the number of applicants that cleared the exam? Correct Answer 40%
Let no. of applications in 2017 be ‘x’
⇒ No. of applicants that appeared in exam in 2017 = 45% of x = 0.45x
⇒ No. of applicants that cleared the exam in 2017 = 40% of 0.45x = 0.4 × 0.45x = 0.18x
Now, no. of applications increased by 20% from 2017 to 2018,
⇒ No. of applications in 2018 = x + 20% of x = 120% of x = 1.2x
⇒ No. of applicants that appeared in exam in 2018 = 60% of 1.2x = 0.6 × 1.2x = 0.72x
⇒ No. of applicants that cleared the exam in 2018 = 35% of 0.72x = 0.35 × 0.72x = 0.252x
⇒ Increase in no. of applicants that cleared the exam = 0.252x – 0.18x = 0.072x
∴ Percentage increase in no. of applicants that cleared the exam = 0.072x/0.18x × 100 = 40%