A meeting is scheduled at 11:00 AM and a person 'P', who is at a distance of 100 km from the meeting place, has to attend. If 'P' starts at 09:45 AM in his car which moves with a speed of 60 kmph, then 'P' is late to the meeting by how many minutes?
A meeting is scheduled at 11:00 AM and a person 'P', who is at a distance of 100 km from the meeting place, has to attend. If 'P' starts at 09:45 AM in his car which moves with a speed of 60 kmph, then 'P' is late to the meeting by how many minutes? Correct Answer 25 minutes
Given:
Meeting scheduled time = 11:00 am
Distance = 100 km
P starting time = 9:45 AM
Speed of the car = 60 kmph
Concept Used:
Distance = Speed × Time
Calculation:
Time is taken by P to travel 100 km = 100/60 ⇒ 1 hour 40 mins
When P starts at 9:45 AM and travels for 1 hour 40 mins
He will reach the meeting place in = 9:45 + 1 hour 40 mins ⇒ 11:25 AM
The Meeting is scheduled at 11:00 AM,so
11:25 - 11:00 = 25 mins
∴ 'P' is late to the meeting by 25 minutes
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025