The ratio of mass of magnesium:sulphur in magnesium sulphide is
The ratio of mass of magnesium:sulphur in magnesium sulphide is Correct Answer 3 : 4
The correct answer is 3:4.
CONCEPT:
- The atomic mass of Mg = 24 g
- The atomic mass of S = 32 g
- Ratio of Mg and S in MgS = 24:32 = 3:4
- The ratio of the mass of magnesium: sulphur in magnesium sulphide is 3:4.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025