In a magnalium alloy, the ratio of magnesium and aluminium in a 72 kg alloy is 5 ∶ 4. Some amount of magnesium is extracted from the alloy and the ratio becomes 7 ∶ 8, how much magnesium is extracted?
In a magnalium alloy, the ratio of magnesium and aluminium in a 72 kg alloy is 5 ∶ 4. Some amount of magnesium is extracted from the alloy and the ratio becomes 7 ∶ 8, how much magnesium is extracted? Correct Answer 12 kg
Given:
The total quantity of alloy is 72 kg
The ratio of magnesium and aluminium is 5 ∶ 4
Calculations:
Let the extracted amount of magnesium be x
According to the question, we have
The ratio of magnesium and aluminium is 5 ∶ 4
⇒ Amount of Magnesium in the alloy = (5/9) × 72 = 40 kg
⇒ Amount of Aluminium in the alloy = (4/9) × 72 = 32 kg
According to the question,
Remaining magnesium is (40 - x) kg
Now, the new ratio is 7 ∶ 8
⇒ (40 - x)/32 = 7/8
⇒ 320 - 8x = 224
⇒ 8x = 96
⇒ x = 96/8
⇒ x = 12 kg
∴ The amount of extracted magnesium is 12 kg.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025