A student goes to school at the rate of $$2\frac{1}{2}$$ km/hr and reaches 6 min late. If he travels at the speed of 3 km/hr, he is 10 min early. The distance (in km) between the school and the house is :
A student goes to school at the rate of $$2\frac{1}{2}$$ km/hr and reaches 6 min late. If he travels at the speed of 3 km/hr, he is 10 min early. The distance (in km) between the school and the house is : Correct Answer 4 km

= 6 - 5 = 1 unit → $$\frac{16}{60}$$
15 units → $$\frac{16}{60}$$ × 15 = 4
∴ Required distance = 4 km
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025