One third of the faculty members of a department are female. Sixteen of the male teachers are unmarried while 60% of them are married. The total number of faculty members in the department is_____
One third of the faculty members of a department are female. Sixteen of the male teachers are unmarried while 60% of them are married. The total number of faculty members in the department is_____ Correct Answer 60
Let, Total number = x Number of female = 1/3 of x = x/3 Number of male = x - x/3 = 2x/3 Married male = 60% of 2x/3 = 2x/5 ATQ, 2x/3 2x/5 = 16 Or, 4x/15 = 16 Or, x = 60
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025