Two third of the faculty members of a department are female. Twelve of the male faculty members are unmarried, while 60% of them are married. The total number of faculty members in the department is :
Two third of the faculty members of a department are female. Twelve of the male faculty members are unmarried, while 60% of them are married. The total number of faculty members in the department is : Correct Answer 90
Male members = 1 - 2/3 = 1/3 40% of the male members are married. Married male members are 1/3 x 40% = 13.33% of all members. 13.33% = 12 members 100% = 12 x 100 / 13.33 ≈ 90 members
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025