Two-third of the faculty members of a department are female. Twelve of the male teachers are unmarried, while 60% of them are married. The total number of faculty members in the department is :
Two-third of the faculty members of a department are female. Twelve of the male teachers are unmarried, while 60% of them are married. The total number of faculty members in the department is : Correct Answer 90
Suppose, Total Member = Pfemale = 2P/3 male = 1-2P/3 = P/3P/3 * 40% = 12P * 40 3 * 100 = 12 P = 12 * 3 * 10040 P = 90Total Member = 90 (Ans.)
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025