One third of the faculty members of a department are female. Sixteen of the male teachers are unmarried, while 60% of them are married. The total number of faculty members in the department is :

One third of the faculty members of a department are female. Sixteen of the male teachers are unmarried, while 60% of them are married. The total number of faculty members in the department is : Correct Answer 60

Fraction of male faculty members = 1 - 1/3 = 2/3 Percentage of male faculty members who are unmarried = 100% - 60% = 40% 40% of the male faculty members = 16 So, 100% of the male faculty members = 16×100/40 = 40 Now,  2/3 of the faculty members = 40 So, total faculty members = 40×3/2 = 60

Related Questions