There was a leakage in the container of the refined oil. If 11 kg oil is leaked out per day then it would have lasted for 50 days, if the leakage was 15 kg per day, then it would have lasted for only 45 days. For how many days would the oil have lasted, if there was no leakage ant it was completely used for eating purpose?
There was a leakage in the container of the refined oil. If 11 kg oil is leaked out per day then it would have lasted for 50 days, if the leakage was 15 kg per day, then it would have lasted for only 45 days. For how many days would the oil have lasted, if there was no leakage ant it was completely used for eating purpose? Correct Answer 72 days
Let x kg of oil be used for the eating purpose, daily, then (x + 11) × 50 = (x +15) × 45→ x = 25Thus, Total quantity of oil,= (25 +11) × 50 = 1800Hence, required number of days,= $$\frac{{1800}}{{25}}$$ = 72 days
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025