Two rifles are fired from the same place at a difference of 11 minutes 45 seconds. But a man who is coming towards the place in a train hears the second sound after 11 minutes. Find the speed of train. (speed of sound = 330 m/s)

Two rifles are fired from the same place at a difference of 11 minutes 45 seconds. But a man who is coming towards the place in a train hears the second sound after 11 minutes. Find the speed of train. (speed of sound = 330 m/s) Correct Answer 81 kmph

Distance travelled by man-train in 11 minute = distance traveled by sound in (11 min 45 sec - 11 min) = 45 sec.Let the speed of train be x kmph.Now,Or, $$x \times \frac{{11}}{{60}} = \frac{{45}}{{3600}} \times 330 \times \frac{{18}}{5}$$Or, x = 81 kmph.

Related Questions