A gun is fired from a fort. A man hears the sound 10 seconds later. If the sound travels at the rate of 330 m/sec, find the distance between the fort and the man.
A gun is fired from a fort. A man hears the sound 10 seconds later. If the sound travels at the rate of 330 m/sec, find the distance between the fort and the man. Correct Answer 3.3 km
Distance between the fort and the man := 330 × 10
= 3300 m
= 3.3 km
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025