The area of a square is 1024 sq.cm. What is the ratio of the length to the breadth of a rectangle whose length is twice the side of the square and breadth is 12 cm less than the side of this square ?

The area of a square is 1024 sq.cm. What is the ratio of the length to the breadth of a rectangle whose length is twice the side of the square and breadth is 12 cm less than the side of this square ? Correct Answer 16:5

Area of a square SxS = 1024 => S = 32 cmLength of the rectangle = 32x2 cm = 64 cmBreadth of the rectangle = 32 - 12 = 20 cmRequired ratio = 64 : 20 = 16 : 5

Related Questions