The length of a rectangle is 12 m more than the side of the square and the breadth of the rectangle is 5 m less than the side of the square. If the area of the square is 784 Sq m. what is the area of the rectangle?

The length of a rectangle is 12 m more than the side of the square and the breadth of the rectangle is 5 m less than the side of the square. If the area of the square is 784 Sq m. what is the area of the rectangle? Correct Answer <span style=" line-height: 107%; background-image: initial; background-position: initial; background-size: initial; background-repeat: initial; background-attachment: initial; background-origin: initial; background-clip: initial;">920 Sq m</span>

Area of square = 784 Sq m

Side of the square = 28 m

Length of the rectangle = 28 + 12 = 40 m

Breadth of the rectangle = 28 – 5 = 23 m

Area of the rectangle = 40 × 23 = 920 Sq m

Related Questions