A man covers a distance of 1200 km in 70 days resting 9 hours a day, if he rests 10 hours a day and walks with speed 1½ times of the previous in how many days will he cover 840 km ?

A man covers a distance of 1200 km in 70 days resting 9 hours a day, if he rests 10 hours a day and walks with speed 1½ times of the previous in how many days will he cover 840 km ? Correct Answer 35 days

Distance d = 1200kmlet S be the speed

he walks 15 hours a day(i.e 24 - 9)so totally he walks for 70 x 15 = 1050hrs.

S = 1200/1050 => 120/105 = 24/21 => 8/7kmph

given 1 1/2 of previous speedso 3/2 * 8/7= 24/14 = 12/7

New speed = 12/7kmph

Now he rests 10 hrs a day that means he walks 14 hrs a day.

time = 840 x 7 /12 => 490 hrs=> 490/14 = 35 days

So he will take 35 days to cover 840 km.

Related Questions

Each of the question below consists of a question and three statements number I, II and III given below it. You have to decide whether the data provided in the statement are sufficient to answer the question. If the bus is travelling from Surat to Ahmadabad and a car is travelling from Ahmadabad to Surat, then what is the distance between Surat and Ahmadabad? I. The speed of a car is 40% less than the speed of bus. Bus started at 9 am and car started at 10 am and they meet at 3 pm of the same day. II. After travelling for 1 hour, because of traffic average speed of bus is decreased by 20% and covers distance between Surat to Ahmadabad in 11 hours. Original speed of car is 20% less than original speed of bus and before crossing bus it covered 200 km if starts 1 hour later than bus. After crossing car, bus covers remaining distance in 5 hours. III. Speed of bus is 10 km/hr more than the speed of car and before crossing car ratio of distances covered bus and car in same time was 5 : 4. Time taken by car to cover the distance between Ahmadabad and Surat is 2 hours 15 minutes more than time taken by bus to cover the same distance.