If a soldier fires 7 shots from a gun in 12 minutes then find the total number of shots fired by the man in 3/2 hrs.

If a soldier fires 7 shots from a gun in 12 minutes then find the total number of shots fired by the man in 3/2 hrs. Correct Answer 46

Here given soldier shots 7 shots in 12 min

=> 1 shot doen't take any time in 12 min 

=> Only 6 shots take 12 min 

12 min ------ 6 shots 

90 min ------ ? shots 

=> 90 x (6/12) = 45 

Therefore, total shots fired in 90 minutes = 45 + 1 = 46 shots.

Related Questions

Statement I When a gun is fired, i.e. it placing pushes back with much less velocity than the velocity of the bullet.
Statement II Velocity of the recoiling gun is less because the gun is much heavier than bullet.
According to the Principle of conservation of momentum when the gun is fired, momentum of gun and bullet system remains constant.