A rectangular plot measuring 90 meters by 50 meters is to be enclosed by wire fencing. If the poles of the fence are kept 5 meters apart. How many poles will be needed?

A rectangular plot measuring 90 meters by 50 meters is to be enclosed by wire fencing. If the poles of the fence are kept 5 meters apart. How many poles will be needed? Correct Answer 56m

perimeter of the plot = 2(90+50) = 280mno of poles =280/5 =56m

Related Questions