A rectangular plot measuring 90 m by 40 m is to be enclosed by wire fencing. If the poles of the fence are kept 5 m apart, what will be the total number of poles required?

A rectangular plot measuring 90 m by 40 m is to be enclosed by wire fencing. If the poles of the fence are kept 5 m apart, what will be the total number of poles required? Correct Answer 1440

Perimeter = 2(L + B) ➩ 2(90 * 40) ➩ 2(3600) ➩ 7200 m Number of poles = perimeter / distance between each pole = 7200 / 5 = 1440

Related Questions