Of the 1000 inhabitants of a town, 60 % are males of whom 120 % are literate. If, of all the inhabitants, 25% are literate, then what percent of the females of the town are literate ?

Of the 1000 inhabitants of a town, 60 % are males of whom 120 % are literate. If, of all the inhabitants, 25% are literate, then what percent of the females of the town are literate ? Correct Answer 32.5 %

Number of males = 60% of 1000 = 600. Number of females = (1000 - 600) = 400.

Number of literates = 25% of 1000 = 250.

Number of literate males = 20% of 600 = 120.

Number of literate females = (250 - 120) = 130.

Required pecentage = (130/400 * 100 ) % = 32.5 %.

Related Questions

Find the total population of town A. Statement I: Number of males in town B is 11520 which is 80% of the number of females in town A. There are 4880 more males in town A as compared to town B. Statement II: The ratio of number of males and females in town A is 41 : 36 and difference of number of males and females is 2000.