The angle of elevation of a ladder leaning against a wall is 60 degree and the foot of the ladder is 6 m away from the wall. What is the length of the ladder?

The angle of elevation of a ladder leaning against a wall is 60 degree and the foot of the ladder is 6 m away from the wall. What is the length of the ladder? Correct Answer 12 m

Given, Angle = 60 – degree, base distance = 6 m Let the length of the ladder be = h m. ➩ cos 60 = base distance / length of ladder ➩ 1 / 2 = 6 / h ➩ h = 12 m

Related Questions