The angle of elevation of a ladder leaning against a wall is 60° and the foot of the ladder is 4.6 m away from the wall. The length of the ladder is

The angle of elevation of a ladder leaning against a wall is 60° and the foot of the ladder is 4.6 m away from the wall. The length of the ladder is Correct Answer 9.2 m

Let AB be the wall and BC be the ladder. Height and Distance mcq solution image Then, ∠ACB = 60° = AC = 4.6m ACBC = cos60∘ = 12 ⇒ BC = 2 × AC = 2 × 4.6 = 9.2m

Related Questions