The face value of a share is 50% of the market value and the market value is 50% of the selling price. If the face value is 250 rupees, find the selling price.
The face value of a share is 50% of the market value and the market value is 50% of the selling price. If the face value is 250 rupees, find the selling price. Correct Answer 1000 rupees
The face value is 50% of the market value. 50% of the market value is 250. 100% of the market value = 250 / 50 * 100 = 500 rupees The market value is 50% of the selling price 500 is 50% of the selling price The selling price = 500 / 50 * 100 = 1000 rupees.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025