20 people work for a company for a monthly package of 20 thousand each. 5 of them got an increment of 10 %, 10 of them got an increment of 50 % rest of them were set off by the company. Find the average of the new salaries of the employees.
20 people work for a company for a monthly package of 20 thousand each. 5 of them got an increment of 10 %, 10 of them got an increment of 50 % rest of them were set off by the company. Find the average of the new salaries of the employees. Correct Answer 27333.33
Increment of the first 5 = 10% of 20000 = 2000 Increment of the next 10 employees = 50% of 20000 = 10000 New total expenditure of the company = 2000 * 5 + 10000 * 10 + 20000 * 15 = 10000 + 100000 + 300000 = 410000 Total number of active employees = 20 – 5 = 15 Average of current salaries = 410000 / 15 = 27333.33
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025