A 3-phase, 6-pole, 50 Hz induction motor has a full load speed of 960 rpm with its slip rings short circuited. The motor drives the constant load. If the speed is reduced to 800 rpm, then ohmic losses will be?
A 3-phase, 6-pole, 50 Hz induction motor has a full load speed of 960 rpm with its slip rings short circuited. The motor drives the constant load. If the speed is reduced to 800 rpm, then ohmic losses will be? Correct Answer 5 times that at full load
Slip at full load = (1000-960)/1000 = 0.04 slip at 800 rpm = 0.2 ohmic loss at 800 rpm = (slip at 800/slip at 960 rpm)*ohmic loss at full load = 5.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025