A processor has 100 kg of mangoes with a moisture content of 85% on a wet basis. Calculate the weight of water and solids present respectively.
A processor has 100 kg of mangoes with a moisture content of 85% on a wet basis. Calculate the weight of water and solids present respectively. Correct Answer 85kg and 15kg
Weight of water = Weight of material * percentage water as a decimal = 100 kg * 0.85 = 85 kg % Solids = 100% – % Water = 100% – 85% = 15% Weight of solids = Weight of material * percent solids as a decimal = 100 kg * 0.15 = 15kg Therefore, there are 85kg of water and 15 kg of solids (i.e., dry solids) present.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025