Find the indicated specific fuel consumption of an engine having mass flow rate 5 kg/hr and indicated power 30 Hp.

Find the indicated specific fuel consumption of an engine having mass flow rate 5 kg/hr and indicated power 30 Hp. Correct Answer 0.2235 kg/kw-hour

Indicated specific fuel consumption = Mf / I.P = 5 / 30 = 5 / (30 * 745.6) = 0.2235 kg/Kw-hour

Related Questions