Find the indicated thermal efficiency of a petrol engine having Mass flow rate of fuel 9 kg / hr and indicated power of 45 Hp.
Find the indicated thermal efficiency of a petrol engine having Mass flow rate of fuel 9 kg / hr and indicated power of 45 Hp. Correct Answer 29%
ηith = I.P / Mf * Cv = 45 * 745.6 / 0.0025 * 45800 (1 Hp = 745.6 watts, Cv of petrol 45800 KJ / kg) = 0.293 = 29.3% Where ηith – indicated thermal efficiency, Mf – Mass flow rate of fuel, Cv – calorific value of fuel, I.P – indicated power
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025