A V-belt operates at 23.56 m/s peripheral speed. The mass of the belt per unit length is 0.9 kg/m. The value of centrifugal tension is _______
A V-belt operates at 23.56 m/s peripheral speed. The mass of the belt per unit length is 0.9 kg/m. The value of centrifugal tension is _______ Correct Answer 500 N
V = 23. 56 m/s M=0.9 kg/m Tc = mv2 = 0.9 * (23.56)2 Tc = 500 (approx.)
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025