A counter shaft of engineering workshop is being driven by electric motor with the help of canvas belt and pulley arrangement such that the speed of belt is 600 m/min and it transmits 50 KW. What will be the difference between tensions on either side of the belt?

A counter shaft of engineering workshop is being driven by electric motor with the help of canvas belt and pulley arrangement such that the speed of belt is 600 m/min and it transmits 50 KW. What will be the difference between tensions on either side of the belt? Correct Answer 5000

V = 600*10/60 = 10 m/s P = (T1-T2) * V 50000 = (T1-T2) * 10 T1 – T2 = 5000

Related Questions

The ratio of driving tensions for flat belts, neglecting centrifugal tension, is (where T1 and T2 = Tensions on the tight and slack sides of belt respectively, $$\mu $$ = Coefficient of friction, between the belt and pulley and $$\theta $$ = Angle of contact)