Power is transmitted by an electric motor to a machine by using a belt drive. The tensions on the tight and slack side of the belt are 2200 N and 1000 N respectively and diameter of the pulley is 600 mm. If speed of the motor is 1500 r.p.m, find the power transmitted.

Power is transmitted by an electric motor to a machine by using a belt drive. The tensions on the tight and slack side of the belt are 2200 N and 1000 N respectively and diameter of the pulley is 600 mm. If speed of the motor is 1500 r.p.m, find the power transmitted. Correct Answer 56.548 kW

Power = Tω = Frω = Fv F = T1 – T2 = 2200 – 1000 = 1200N v = пDN/60 = п x 600 x 1500/1000 x 60 = 47.12 m/s P = 1200 x 47.12/1000 = 56.548 kW.

Related Questions

The ratio of driving tensions for flat belts, neglecting centrifugal tension, is (where T1 and T2 = Tensions on the tight and slack sides of belt respectively, $$\mu $$ = Coefficient of friction, between the belt and pulley and $$\theta $$ = Angle of contact)
In belt drive power transmitted is given by: (Where Tt, Ts, and v are tight side tension, slack side tension and linear velocity of belt respectively)
If T1 and T2 are the tensions on the tight and slack sides of the belt respectively and TC is the centrifugal tension, then initial tension in the belt is equal to