The pressure of a 2.74moles of a gas in a container was 432.0 torr. What would the pressure inside the container be if 5.05 moles of the gas was in it?

The pressure of a 2.74moles of a gas in a container was 432.0 torr. What would the pressure inside the container be if 5.05 moles of the gas was in it? Correct Answer 796.20 torr

n1 = 2.74 mol P1 = 432.0torr n2 = 5.05mol P2 =? Therefore, according to Dalton’s law, P1/n1=P2/n2 P2 = P1n2/n1 = (432.0 torr)(5.05mol)/2.74mol = 796.20torr

Related Questions

5 moles of liquid X and 10 moles of liquid Y make a solution having a total vapour pressure 70 torr. The vapour pressures of pure X and pure Y are 64 torr and 76 torr respectively. Which of the following is true regarding the described solution?