A reactor is supplied with 6 moles of N2 and 9 moles of H2, if 3 moles of NH3 is produced, how many moles of H2 are left at the end?
A reactor is supplied with 6 moles of N2 and 9 moles of H2, if 3 moles of NH3 is produced, how many moles of H2 are left at the end? Correct Answer 4.5
The reaction is N2 + 3H2 -> 2NH3, => extent of reaction = (3 – 0)/2 = 1.5, => moles of H2 left = 9 – 1.5*3 = 4.5.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025