In a diploid organism with 30,000 bases haploid genome contains 23% A residues. What is the number of G residues in the genome of this organism?
In a diploid organism with 30,000 bases haploid genome contains 23% A residues. What is the number of G residues in the genome of this organism? Correct Answer 16200
By Chargaff’s rule, A = T = 23% Therefore, G + C = G + C = G + C = 54 G = C = 27 Therefore, G = 27% Now, each cell is diploid thus it contains (2*30,000 = 60,000) bases So, G = 27% of 60,000 G = 16,200 bases.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025