Calculate the pKa of lactic acid, given that when the concentration of lactic acid is 0.010M and the concentration of lactate is 0.087M, the pH is 4.80.
Calculate the pKa of lactic acid, given that when the concentration of lactic acid is 0.010M and the concentration of lactate is 0.087M, the pH is 4.80. Correct Answer 3.9
pH = pKa + log / pKa = pH – log / = 4.80 – log (0.087/0.010) = 4.80 – log 8.7 = 3.9.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025