What is the energy change in the aircraft when the thrust is 244N and the distance travelled is 1230km?
What is the energy change in the aircraft when the thrust is 244N and the distance travelled is 1230km? Correct Answer 300120 N-Km
The answer is 300120 N-Km. Use the formula ΔE=T x S. Given T=244 N and S=1230 km. On substituting we get ΔE=244 x 1230. On solving we get ΔE=300120 N-Km.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025