Find the degree of elevator float. Consider tail AOA is 2° and CHδe= -0.005, CHɑt=-0.0052.
Find the degree of elevator float. Consider tail AOA is 2° and CHδe= -0.005, CHɑt=-0.0052. Correct Answer 2.08 deg
Given, tail AOA ɑ = 2°, CHδe = -0.005, CHɑt=-0.0052 Elevator float = -(CHɑt / CHδe)*ɑ = -(-0.0052/-0.005)*2 = -2.08°. Considering only magnitude. Hence, 2.08°.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025