Determine the value of tail angle of attack if, elevator floats down by 1.8 degree. Consider CHδe as 0.003 and CHɑt as -0.006.
Determine the value of tail angle of attack if, elevator floats down by 1.8 degree. Consider CHδe as 0.003 and CHɑt as -0.006. Correct Answer 0.9
Given, elevator float e = 1.8°. CHδe = 0.003, CHɑt=-0.006. Now, tail angle of attack = – e* CHδe / CHɑt = -1.8*0.003/-0.006 = 0.9°.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025