Find the value of CHδe if tail angle of attack is 3 deg and CHɑt is -0.004. Consider elevator floats up by 2 degree.

Find the value of CHδe if tail angle of attack is 3 deg and CHɑt is -0.004. Consider elevator floats up by 2 degree. Correct Answer -0.006

Given, tail AOA ɑ=3°, elevator float e =-2° (upward deflection is negative), CHɑt = -0.004 Now, CHδe = – ɑ * CHɑt / e = -3*-0.004/-2 = -0.006.

Related Questions