A subsonic flight has actual inlet pressure recovery of 0.975. Estimate the thrust loss by this subsonic engine.

A subsonic flight has actual inlet pressure recovery of 0.975. Estimate the thrust loss by this subsonic engine. Correct Answer 3.37%

Given, subsonic Aircraft, actual inlet pressure recovery = 0.975. Thrust loss can be approximated as follows, % Thrust loss = C*(reference pressure recovery – actual inlet pressure recovery)*100 Since, C is not given we will consider it as 1.35. 1.35 is a typical value of C for subsonic aircraft. Hence, % Thrust loss = 1.35*(1-.975)*100 = 3.37%.

Related Questions