Determine the density specific impulse (Id) if the specific impulse is 315 s and the average density of the propellants is 840 kg/m3. Take the reference density to be the maximum density of water.
Determine the density specific impulse (Id) if the specific impulse is 315 s and the average density of the propellants is 840 kg/m3. Take the reference density to be the maximum density of water. Correct Answer 264.6 s
Id = δavIs, where Is is the specific impulse and δ is the average specific gravity. ∆av = 840/1000 = 0.84, in which consider the density of water to be 1000 kg/m3. Id = 0.84x 315 = 264.6 s.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025