Given that the total impulse is 25000 Ns and specific impulse is 300s, find out the effective propellant mass for a burn duration of 8s.

Given that the total impulse is 25000 Ns and specific impulse is 300s, find out the effective propellant mass for a burn duration of 8s. Correct Answer 8.5 kg

Given Isp = 300s and It = 25000 Ns. Using Isp = It/mpgo, with go = 9.8 m/s2. mp = 25000 / (9.8 x 300) = 8.5 kg.

Related Questions

How will propellant mass flow and thrust change with burn duration in a gravity-free, drag-free environment?