Find the propellant mass fraction for a rocket having a structural mass of 150 kg, a payload mass of 20 kg and propellant mass of 1000 kg.
Find the propellant mass fraction for a rocket having a structural mass of 150 kg, a payload mass of 20 kg and propellant mass of 1000 kg. Correct Answer 0.85
The propellant mass fraction is the ratio of propellant mass to the initial mass of the vehicle. Minert = Mstruct + Mpayload = 150 + 20 = 170 kg Minitial = Minert + Mprop = 170 + 1000 = 1170 kg Propellant mass fraction η = Mprop / Minitial = 1000/1170 ≈ 0.85.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025