For a rocket with an initial mass of 15,000 kg and carrying a payload of 1000 kg, determine the velocity change if it was ground launched and has an equivalent exhaust velocity of 3000 m/s. Assume the structural mass coefficient to be 0.24.
For a rocket with an initial mass of 15,000 kg and carrying a payload of 1000 kg, determine the velocity change if it was ground launched and has an equivalent exhaust velocity of 3000 m/s. Assume the structural mass coefficient to be 0.24. Correct Answer 3706 m/s
Payload ratio λ = 1000/(15000 – 1000) = 0.0714. ∆V = Ueqln((1+λ)/(ε+λ)) = 3000 x ln(1.0714/0.3114) = 3706 m/s.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025