In a factory, there are workers, executives and clerks. 59% of the employees are workers, 460 are executives and the remaining 360 employees are clerks. How many employees are there in the factory?

In a factory, there are workers, executives and clerks. 59% of the employees are workers, 460 are executives and the remaining 360 employees are clerks. How many employees are there in the factory? Correct Answer 2000

ধরি, মোট employee 100% Executive এবং clerks ( 100 - 59) = 41% মোট 41% ( executive এবং clerks) employee = 460 + 360 = 820 জন 100% employee = ( 820×100)/ 41 = 2000জন

Related Questions