In a factory, there are workers, executives and clerks. 58% of the employees are workers, 660 are executives and the remaining 264 employees are clerks. How many employees are there in the factory?
In a factory, there are workers, executives and clerks. 58% of the employees are workers, 660 are executives and the remaining 264 employees are clerks. How many employees are there in the factory? Correct Answer 2200
Suppose Total employee =100%Total Employee = Workers + Executive + Clerks=> 100% = 58% + 660 + 264=> 42% = 924=> 1% = 22=> 100% = 2200Ans: 2200
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025