Of 3,600 employees of a company, 1/3 are clerks. If the clerical staff were to be reduced by 1/3, what percent of the total number of remaining employees would be clerical staff?
Of 3,600 employees of a company, 1/3 are clerks. If the clerical staff were to be reduced by 1/3, what percent of the total number of remaining employees would be clerical staff? Correct Answer 25%
1/3th of 3600 = 3600 × 1/3 = 1200 জন এখন, 1200 জনের 1/3 অংশ = 400 জন এই 400 জন চাকরিচ্যূত করা হলে অফিসে কর্মকর্তা কর্মচারী থাকে ( 3600 - 400) বা 3200 জন। অপরদিকে করণিক সেকশনে থাকে ( 1200 - 400) বা 800 জন। তাদের % = 800/3200 × 100% = 25%
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025