144 grams of C5H12 is burnt with 64 grams O2, and 44 grams of CO2 is formed, what is the percentage of excess O2?
144 grams of C5H12 is burnt with 64 grams O2, and 44 grams of CO2 is formed, what is the percentage of excess O2? Correct Answer 25%
The balanced chemical reaction is C5H12 + 8O2 -> 5CO2 + 6H2O, => Extent of reaction = (44/44 – 0)/5 = 0.2. Moles of O2 entered the process = 64/32 = 2, Moles of O2 required = 0.2*8 = 1.6, => Percentage of excess oxygen = 100*(2 – 1.6)/1.6 = 25%.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025