A reactor is supplied with C6H12O6 and the following reactions occur C6H12O6 -> 2C2H5OH + 2CO2 and C6H12O6 –> 2C2H3CO2H + 2H2O, 360 grams of pure glucose is supplied and 44 grams of CO2 was produced, what 90 grams of glucose left unreacted, how many grams of ethanol was produced?
A reactor is supplied with C6H12O6 and the following reactions occur C6H12O6 -> 2C2H5OH + 2CO2 and C6H12O6 –> 2C2H3CO2H + 2H2O, 360 grams of pure glucose is supplied and 44 grams of CO2 was produced, what 90 grams of glucose left unreacted, how many grams of ethanol was produced? Correct Answer 46
Moles of glucose reacted in first reaction = 90/180 = 0.5, => weight of ethanol produced = 2*0.5*46 = 46 grams.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025