What is the specific gravity of a substance with mass 10 kg and volume 2 m3, with respect to the reference density 50 g/m3?
What is the specific gravity of a substance with mass 10 kg and volume 2 m3, with respect to the reference density 50 g/m3? Correct Answer 0.1
Density of the substance = 10/2 = 5 kg/m3, => Specific gravity = 5/50 = 0.1.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025